Ból głowy – jakie są jego przyczyny?
1

A A A

Na tak powszechną dolegliwość, jaką są bóle głowy, cierpi blisko 80 proc. ludzi na całym świecie. W większości przypadków są to tak zwane napięciowe bóle głowy, które stanowią blisko 70 proc. schorzeń o charakterze pierwotnym. Dlaczego odczuwamy bóle głowy?

Złe działanie struktur

Wyżej wspomniane bóle o charakterze pierwotnym są spowodowane głównie nieprawidłowym działaniem pewnych struktur, wchodzących w skład mózgowia. Są to przede wszystkim duże naczynia tętnicze, zaopatrujące poszczególne części mózgu w natlenowaną krew, a także opona twarda. Poza nimi, duże znaczenie w patogenezie mają również zakończenia nerwu trójdzielnego oraz tylna część jądra trójdzielnego. Prócz tego, dolegliwości bólowe pojawiają się niekiedy w przypadku przemęczenia narządu wzroku, o co w dzisiejszych czasach szczególnie łatwo.

Pozostałe przyczyny

 • Inną przyczyną, tym razem wtórnych bólów głowy, jest zapalenie zatok, najczęściej przynosowych – powodowany przez nie ból jest szczególnie uciążliwy i dość charakterystyczny, stanowi jeden z nadrzędnych objawów odczynu zapalnego tych struktur.
 • Ból w obrębie głowy pojawia się również w wyniku nadmiernego podrażnienia zakończeń nerwowych nerwów czaszkowych, a dokładniej ich przywspółczulnych włókien.
 • Dużą grupą przyczyn przykrych objawów są też urazy mechaniczne – w takich wypadkach jednak mamy do czynienia z różnymi schematami generowania nieprzyjemnych bodźców.
 • Pierwszym podtypem jest ból tzw. per se, który powstał na skutek podrażnienia swoistych ciałek czuciowych, znajdujących się na zakończeniach niewielkich włókien obwodowych.
 • Inny schemat uwzględnia drogę przesyłu bodźca bólowego – niekiedy włókna czuciowe ulegają niewielkiemu uszkodzeniu, które generuje subiektywne dolegliwości, nawet mimo braku wyraźnego bodźca.
 • W patogenezie bólu spowodowanego przez czynniki mechaniczne, dużą rolę odgrywa odpowiednie unerwienie struktur głowy. Dużą ilość receptorów zawiera przede wszystkim skóra, opona twarda, stanowiąca najbardziej zewnętrzną warstwę, a także ujścia dużych naczyń tętniczych.

Depresja

Ból głowy może być jednym z głównych objawów stanów depresyjnych – wówczas ma on przewlekły charakter, dolegliwości występują codziennie przez długie okresy czasu. Taki ból głowy nie reaguje na konwencjonalne leczenie, jego przyczyna leży w zaburzonym stosunku występowania pewnych neuroprzekaźników w mózgowiu.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Ból głowy – jakie są jego przyczyny? Radek

  Jak mam odróżnić zwykły ból głowy od migreny? Czy regularne bóle już o niej świadczą?

  Odpowiedz

  • Re: Ból głowy – jakie są jego przyczyny? Michał

   Ja kiedyś miewałem częste i silne bóle głowy. Okazało się, że było to zapalenie zatok. Po operacji (nic strasznego, było to w 2010 roku, a dziś podobno istnieją mniej inwazyjne metody leczenia) poczułem się świetnie :). Zalecam udanie się do lekarza, przy podejrzeniu zapalenia zatok zleci ich prześwietlenie i wszystko okaże się jasne

   Odpowiedz